Olimpiade si Concursuri

Rezultate concursuri 2018 (pdf)

Tabel elevi participanti la concursul pe meserii 2018 (pdf)

Tabel elevi participanti la olimpiada 2018 (pdf)

PREMII FAZA JUDETEANA_februarie 2018 (pdf)

REZULTATE LA OLIMPIADE ȘI CONCURSURI (pdf)

Olimpiada la disciplinele din aria curriculară „Tehnologii” Etapa Judeteana, anul şcolar 2016-2017

REZULTATE OLIMPIADA PENTRU DISCIPLINE DIN ARIA CURRICULARA TEHNOLOGII ETAPA NATIONALA-  2017 (pdf)

Centrul Col. Teh. Al. I. Cuza_ rezultate finale (pdf)

Centrul CTAIC_ rez scris si calificati pt proba practica (pdf)

Dispozitii finale olimpiade judetene Tehnice 2017 (pdf)

Graficul olimpiadelor judetene Tehnic (pdf)

TABEL NOMINAL CU REZULTATELE OBȚINUTE LA

OLIMPIADA DIN ARIA CURRICULARĂ TEHNOLOGII

-FAZA NAȚIONALĂ-  2016

Nr.

crt.

Domeniul si calificarea Clasa Numele, iniţiala tatălui şi prenumele elevului Şcoala de provenienţă

(denumire, localitate, judeţ)

Cadre didactice îndrumătoare Locul

0

1 2 3 4 5

6

1 Mecanică, Tehnician Mecatronist

12

Bejan Sava-Adrian Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Borș Daniela

Soare Liliana

Aghion Costeluș

Stoica Creola

MENȚIUNE

4 Industrie Textila Si Pielarie, Tehnician În Industria Textilă

11

Burcă Simona Ionela Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Bujoreanu Gabriela

Ibănescu Teodora

Negru Cristina

Aghion Costeluş

II

5 Industrie Textila Si Pielarie, Tehnician Designer Vestimentar

12

Dunăreanu Oana Mădălina Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Bujoreanu Gabriela

Ibănescu Teodora

Negru Cristina

Ioniţă Siveria

II

7 Turism Si Alimentatie, Tehnician In Turism

12

Nimerenco Ina Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Bordeianu Lacramioara

Opariuc Elena

Chelaru Carmen

Diaconu Carmen

II

Concursul interjudețean de Creativitate Mecanica “Dumitru Mangeron” – Aprilie 2016

  • Din scoala noastră au participat elevii:
    • IX- Cristea Constantin
    • X- Năstăsache Daniel
    • XI- Stoian Matei
    • XII- Moraru Cosmin Daniel
  • Rezultatele obținute sunt:
  • Mențiune – echipa scolii
  • Mențiune – elevul clasei a XII-a – Moraru Cosmin Daniel

Festivalul Naţional de Teatru Pentru Adolescenţi – Stage , ediţia a VI-a de la Cluj 5-8 noiembrie 2015

Au participat elevii Ananiea Alexandru, Dabija Maria, Juverdeanu Ştefan, Popescu Alexandru de la clasa a XII-a A2 şi elevul Butnaru Alexandru de la clasa a XI-a A2  coordonaţi de profesor Oportov Mihaela

Au obținut:

Locul I pentru rol secundar masculin – Butnaru Alexandru (Cadâr)

Locul al III-lea pentru rol principal masculin – Ananiea Alexandru (Ianke).

 

TABEL NOMINAL cu ELEVII CALIFICATI  la

OLIMPIADA DIN ARIA CURRICULARĂ TEHNOLOGII

-FAZA NAȚIONALĂ-  2016

 

Nr.

crt.

Domeniul si calificarea Clasa Numele, iniţiala tatălui şi prenumele elevului Şcoala de provenienţă

(denumire, localitate, judeţ)

Cadre didactice îndrumătoare Locul

0

1 2 3 4 5

6

1 Mecanică, Tehnician Mecatronist

12

Bejan Sava-Adrian Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Borș Daniela

Soare Liliana

Aghion Costeluș

Stoica Creola

I

2 Electronica Automatizari,

Tehnician Operator Tehnică De Calcul

11

Zaharia Alexandru Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Ionita Grigoras

Ilie Mihaela

Marian Iuliana

Bejinariu Elena

I

3 Electronica Automatizari, Tehnician Electronist

12

Dunarianu Marian Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Ionita Grigoras

Ilie Mihaela

Marian Iuliana

Bejinariu Elena

I

4 Industrie Textila Si Pielarie, Tehnician În Industria Textilă

11

Burcă Simona Ionela Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Bujoreanu Gabriela

Ibănescu Teodora

Negru Cristina

Aghion Costeluş

I

5 Industrie Textila Si Pielarie, Tehnician Designer Vestimentar

12

Dunăreanu Oana Mădălina Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Bujoreanu Gabriela

Ibănescu Teodora

Negru Cristina

Ioniţă Siveria

I

6 Construcții, Instalații Și Lucrări Publice, Tehnician În Construcții Și Lucrări Publice

12

Postolache Daniel Neco Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Ilie Eugen

Chiroșcă Remus

Miron Alexandru

I

7 Turism Si Alimentatie, Tehnician In Turism

12

Nimerenco Ina Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Bordeianu Lacramioara

Opariuc Elena

Chelaru Carmen

Diaconu Carmen

I

8 Industrie Alimentara, Tehnician Analize Produse Alimentare

12

Buhuş Marcela Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Chedică Constanţa

Blejan Lenuţa

I

TABEL NOMINAL cu rezultatele elevilor  la

OLIMPIADA DIN ARIA CURRICULARĂ TEHNOLOGII

-FAZA JUDEȚEANĂ-  2016

Nr.

crt.

Domeniul si calificarea

Clasa

Numele, iniţiala tatălui şi prenumele elevului

Şcoala de provenienţă

(denumire, localitate, judeţ)

Cadre didactice îndrumătoare

Locul

0

1 2 3 4 5

6

1

Mecanică, Tehnician Prelucrări Maşini Cu Comandă Numerică

11

Braescu  Cosmin Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Borș Daniela

Soare Liliana

Aghion Costeluș

MENȚIUNE

2 Mecanică, Tehnician Prelucrări Maşini Cu Comandă Numerică

11

Stoian Matei Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Borș Daniela

Soare Liliana

Aghion Costeluș

III

3 Mecanică, Tehnician Proiectant CAD

12

Munteanu Dani-Gabriel Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Borș Daniela

Soare Liliana

Aghion Costeluș

Stoica Creola

II

4 Mecanică, Tehnician Proiectant CAD

12

Moraru Cosmin Marian Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Borș Daniela

Soare Liliana

Aghion Costeluș

Stoica Creola

III

5 Mecanică, Tehnician Mecatronist

12

Bejan Sava-Adrian Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Borș Daniela

Soare Liliana

Aghion Costeluș

Stoica Creola

I

6 Electronica Automatizari,

Tehnician Operator Tehnică De Calcul

11 Zaharia Alexandru Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Ionita Grigoras

Ilie Mihaela

Marian Iuliana

Bejinariu Elena

I
7 Electronica Automatizari,

Tehnician Operator Tehnică De Calcul

11 Murariu Alexandru-Stefan Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Ionita Grigoras

Ilie Mihaela

Marian Iuliana

Bejinariu Elena

III
8 Electronica Automatizari, Tehnician Electronist 12 Dunarianu Marian Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Ionita Grigoras

Ilie Mihaela

Marian Iuliana

Bejinariu Elena

I
9 Electronica Automatizari, Tehnician Operator Tehnică De Calcul 12 Durcan George Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Ionita Grigoras

Ilie Mihaela

Marian Iuliana

Bejinariu Elena

III
10 Electronica Automatizari, Tehnician Electronist 12 Margean Cristi- Mihai Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Ionita Grigoras

Ilie Mihaela

Marian Iuliana

Bejinariu Elena

II
11 Industrie Textila Si Pielarie, Tehnician În Industria Textilă 11 Burcă Simona Ionela Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Bujoreanu Gabriela

Ibănescu Teodora

Negru Cristina

Aghion Costeluş

I
12 Industrie Textila Si Pielarie, Tehnician În Industria Textilă 11 Iordache Maria Mădălina Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Bujoreanu Gabriela

Ibănescu Teodora

Negru Cristina

Aghion Costeluş

III
13 Industrie Textila Si Pielarie, Tehnician Designer Vestimentar 12 Dunăreanu Oana Mădălina Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Bujoreanu Gabriela

Ibănescu Teodora

Negru Cristina

Ioniţă Siveria

I
14 Construcții, Instalații Și Lucrări Publice, Tehnician În Construcții Și Lucrări Publice 12 Postolache Daniel Neco Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Ilie Eugen

Chiroșcă Remus

Miron Alexandru

I
15 Turism Si Alimentatie, Tehnician In Turism 12 Nimerenco Ina Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Bordeianu Lacramioara

Opariuc Elena

Chelaru Carmen

Diaconu Carmen

I
16 Turism Si Alimentatie, Tehnician In Turism 12 Tanase Ana Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Bordeianu Lacramioara

Opariuc Elena

Chelaru Carmen

Diaconu Carmen

II
17 Comert, Tehnician in activitati economice 11 Tanase Crina Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Opariuc Elena

Chiriac Irina

Diaconu Carmen

MENȚIUNE
18 Comert, Tehnician in activitati economice 11 Postolachi Gabriela Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Opariuc Elena

Chiriac Irina

Diaconu Carmen

MENȚIUNE
19 Industrie Alimentara, Tehnician Analize Produse Alimentare 11 Budacu Vlăduţ Sergiu Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Chedică Constanţa

Blejan Lenuţa

III
20 Industrie Alimentara, Tehnician Analize Produse Alimentare 12 Buhuş Marcela Colegiul Tehnic „Al.I.Cuza” Bârlad Chedică Constanţa

Blejan Lenuţa

I

CONCURSUL NAȚIONAL DE MATEMATICĂ APLICATĂ „A. HAIMOVICI” – 2016

ETAPA NAȚIONALĂ

Nr. Crt. CLASA a XII a – TEHNIC PREMIUL
1 Mardare Ionuț Crețu Anișoara MENȚIUNE

ETAPA JUDEȚEANĂ

CLASA a XII a – TEHNIC

Nr. Crt. Numele și prenumele Școala de proveniență Prof. îndrumător S I S II S III S IV TOTAL
1 Mardare Ionuț Colegiul Tehnic „Al. I. Cuza” Bârlad Crețu Anișoara 1 7 4 3 15

CLASA a XII a – SERVICII

Nr. Crt. Numele și prenumele Școala de proveniență Prof. îndrumător S I S II S III S IV TOTAL
1 Nimerenco Ina Colegiul Tehnic „Al. I. Cuza” Bârlad Brașoveanu Diana 6 5 4 6 21
2 Jelimalai Alina Colegiul Tehnic „Al. I. Cuza” Bârlad Rășcanu Lucian 6 3,5 3 7 19,5
3 Tănasă Ana Colegiul Tehnic „Al. I. Cuza” Bârlad Brașoveanu Diana 2 3 4 6 15

TABEL NOMINAL CU ELEVII CALIFICAŢI LA ETAPA NAŢIONALĂ A

 CONCURSULUI NAŢIONAL DE COMUNICĂRI ŞIINŢIFICE PENTRU ELEVII DIN CLASELE LICEALE, DISCIPLINA CHIMIE, București, 20–22.05.2016

Nr. crt. Numele, iniţiala tatălui şi prenumele elevilor Clasa Titlul lucrării Profesori

coordonatori

1. Baciu P. Cristina

a IX-a T1

Produsele cosmetice – un rău necesar

Ţîrcă Luminiţa Sofia

 

Crăiveanu Diana Irina

2. Tanasă C. Crina

a XI-a A

3. Bucătaru I. Ovidiu Ionel

a XII-a E1

Pile galvanice sau baterii

 

Angheluţă Beatrice Antonela

 

Sava Natalia

4. Haba V. Petru Valentin

a XII-a E1

Concursului naţional de chimie pentru elevii de la filiera tehnologică „Petru Poni”

FAZA JUDETEANA

  • Premiul I – Mardare Ionuţ, clasa a XII M2, prof. Ţîrcă Luminiţa Sofia, – calificat Faza Nationala
  • Premiul III – Manolache Daniela, clasa a IX-a A2, prof. Angheluţă Beatrice,
  • Menţiune – Alexandreanu Victoria, clasa a IX-a A1, prof. Angheluţă Beatrice,
  • Menţiune – Baciu Cristina, clasa a IX-a T1, prof. Ţîrcă Luminiţa Sofia,
  • Menţiune – Vîrlan Cerasela, clasa a IX-a A3, prof. Ţîrcă Luminiţa Sofia.

REZULTATE  OLIMPIADA ARIEI CURRICULARE TEHNOLOGII

FAZA LOCALA – 2015

ELEVI CALIFICATI LA FAZA JUDETEANA

Nr.crt. Profilul Domeniul Nume elev Clasa Locul Prof. Coordonatori
  Tehnic Electronică, automatizări Durcan George Robert 11 I Marian Iuliana Ilie Mihaela

Ioniță Grigoraș

Bejinariu Elena

  Mărgean Cristi 11 II
  Dunărianu Marian 11 III
  Spătaru Bogdan 12 I Ioniță GrigorașIlie Mihaela

Bejinariu Elena

 

  Rotaru Ștefan 12 II
  Pașcanu  Sebastian 12 III
  Industrie textilă și pielarie Pricop Ecaterina-Mirela 11 I Ibănescu TeodoraBujoreanu Gabriela

Negru Cristina

Aghion Costeluş

  Dunăreanu Oana-Mădălina 11 II
  Romaşcu Marina 12 I Ibănescu TeodoraBujoreanu Gabriela

Negru Cristina

Ioniţă Siveria

  Mecanica Munteanu Dani  Gabriel 11 I  Soare  Liliana

Aghion Costelus

Bors Daniela

  Bejan Sava  Adrian 11 II
  Moraru Cosmin Marian 11 III
  Filiche Alexandru Daniel 12 I
  Bogos Iulian Valerian 12 II
  Construcții, instalații și lucrări publice Postolache Daniel Neco 11 I Ilie EugenChiroșcă Cantea Remus
  Rusu Silviu Codrin 11 II
  Plăcintă Nelu Sorin 12 I
  Spătaru Gabriel Petrică 12 II
  Servicii Turism si alimentatie Nimerenco Ina 11 I Bordeianu LacramioaraBusca Elena

Chiriac Irina

Chelaru Carmen

Diaconu Carmen

  Tanase Ana 11 II
  Nastrut Lontica 11 III
  Craciun Andreea 12 I Bordeianu LacramioaraBusca Elena

Chiriac Irina

Chelaru Carmen

Diaconu Carmen

  Comert Cristea Ruxandra Steluta 11 I Busca ElenaChiriac Irina

Diaconu Carmen

  Postolache NicusorAlexandru 11 II
  Nechita Marius 11 III
  Resurse naturale și protecția mediului Industrie alimentară Buhus Marcela 11 I Chedică Constanța
  Stefan Roxana 11 II
  Grozavu Mihai Sebastian 11 III
  Tilici Irina 12 I
  Bejan Mihaela Georgiana 12 II
  Leica Alexandra 12 III

 

Rezultate olimpiada de chimie 2015

Nr crt Numele si prenumele Faza Premiul Prof indrumator
1 HRITUC  EMILIA  FLORENTINA locala III Tirca Luminita Sofia

Rezultate la concursuri sportive locale

 

Prof Reclaru Costel

-locul I – cu echipa de handbal B la Cupa Prutului

– locul II la concursul de cros organizat cu ocazia Zilei Nationale a Romaniei – Bors Daniel X M2

– locul I la  concursul de șah dedicat Sărbătorii Craciunului și a Anului Nou – Negel Vladut XII A1

– locul I la concursul de cros organizat cu ocazia Zilei Mondiale a Inimii – Bors Daniel X M2,

-locul II  la concursul de cros organizat cu ocazia Zilei Mondiale a Inimii –  Dima Ioana X P.

-locul I  echipa de handbal B etapa municipala

– locul I  echipa de baschet B etapa municipala

– locul I pentatlon B etapa municipala

-locul III cros B (Bors Daniel cl. a 10 a M2) etapa municipala

-locul II rugby S etapa municipala

-locul II oina etapa municipala

 

prof. Barbu Andrei:

– locul III la concursul de volei B , etapa municipala O.N.S.S.

-locul III fotbal B etapa municipala

Prof Juverdeanu Raluca

-locul I handbal F etapa municipala

Olimpiade si concursuri judetene

Rezultatele obtinute la Concursul de Matematica Aplicata ”Adolf Haimovici”,

etapa judeteana – 14 martie 2015

Nr. crt. Numele si prenumele elevului Clasa / profilul Premiul obtinut Numele si prenumele profesorului indrumator
2 Craciun Andrei 10 – tehnic Mentiune Cretu Anisoara
4 Copilu Denis 10 – tehnic Mentiune Cretu Anisoara
5 Mardare Ionut 11 – tehnic Premiul I Cretu Anisoara
7 Nimerenco Ina 11 – servicii Premiul I Brasoveanu Diana
8 Jelimalai Alina 11 – servicii Premiul III Rascanu Lucian
9 Nimerenco Cristina 12 – servicii Premiul I Rascanu Lucian
10 Filiche Alexandru 12 – tehnic Premiul III Ciocoiu Geta

Elevii care au obtinut Premiul I sunt calificati la etapa nationala a concursului, etapa care se va desfasura la Iasi in perioada 1-3 mai 2015, concursul fiind organizat de Facultatea de Constructii de Masini si Management Industrial.

Rezultate olimpiada de chimie 2015

Nr crt Numele si prenumele Faza Premiul Prof indrumator
1 HRITUC  EMILIA  FLORENTINA judeteana III Tirca Luminita Sofia

Rezultate Concurs National de Chimie  Petru Poni, 21 martie 2015, faza judeteana

 

 

Nr. crt Nume elev Clasa Premiul obtinut Profesor indrumator
1. HRITUC EMILIA 12M2 PREMIUL I, calificata la faza nationala Tirca Luminita
2. BIGU SILVIU IONUT 12  E2 PREMIUL I Tirca Luminita
3. TANASA CRINA 10A2 PREMIUL II Tirca Luminita
4. MIRON SERGIU 12M1 PREMIUL III Angheluta Beatrice
5. APOSTU MARIUS 12M1 PREMIUL III Angheluta Beatrice
6. ZARAF IONEL 12 E 2 MENTIUNE Tirca Luminita

TABEL

cu rezultatele elevilor participanţi la

CONCURSUL ȘTIU ȘI APLIC – FAZA JUDEȚEANĂ- aprilie 2015

Nr. Crt. Clasa Numele  şi prenumele elevului Cadre didactice îndrumătoare Locul Obținut Obs
1 XII Balan Ionuț George Aursulesei Ștefan II Calificat la nationala
2 XII Milea Mihăiță Aursulesei Ștefan
3 X Groza Florin Aursulesei Ștefan, Diaconu Carmen    

TABEL

cu rezultatele elevilor participanţi la

OLIMPIADA DIN ARIA CURRICULARĂ TEHNOLOGII

-FAZA JUDEŢEANĂ- februarie 2015

Nr.crt. Domeniul Clasa Numele, iniţiala tatălui şi prenumele elevului Şcoala de provenienţă(denumire, localitate, judeţ) Cadre didactice îndrumătoare Rezultate finale Obs.
0 1 2 3 4 5 9  
1 MECANICA XI Munteanu Dani  Gabriel Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Bârlad Soare  LilianaAghion Costeluş

Bors Daniela

II  
XI Bejan Sava  Adrian Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Bârlad Soare  LilianaAghion Costeluş

Bors Daniela

I Calificat la nationala
XI Moraru Cosmin Marian Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Bârlad Soare  LilianaAghion Costeluş

Bors Daniela

   
XII Filiche Alexandru Daniel Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Bârlad Soare  LilianaAghion Costelus

Bors Daniela

II  
XII Bogos Iulian Valerian Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Bârlad Soare  LilianaAghion Costeluş

Bors Daniela

I Calificat la nationala
2 ELECTRONICA, AUTOMATIZARI XI Durcan George Robert Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Bârlad Marian IulianaIlie Mihaela

Ioniță Grigoraș

Bejinariu Elena

III  
XI Dunărianu Marian Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Bârlad Marian IulianaIlie Mihaela

Ioniță Grigoraș

Bejinariu Elena

II  
XII Spătaru Bogdan Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Bârlad Ioniță GrigorașIlie Mihaela

Bejinariu Elena

   
XII Rotaru Ștefan Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Bârlad Ioniță GrigorașIlie Mihaela

Bejinariu Elena

   
3 TEXTILE, PIELARIE XI Pricop Ecaterina-Mirela Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Bârlad Ibănescu TeodoraBujoreanu Gabriela

Negru Cristina

Aghion Costeluş

II  
XI Dunăreanu Oana-Mădălina Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Bârlad Ibănescu TeodoraBujoreanu Gabriela

Negru Cristina

Aghion Costeluş

I Calificat la nationala
XII Romaşcu Marina Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Bârlad Ibănescu TeodoraBujoreanu Gabriela

Negru Cristina

Ioniţă Siveria

I Calificat la nationala
4 CONSTRUCTII SI LUCRARI PUBLICE XI Postolache Daniel Neco Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Bârlad Ilie EugenChiroşcă Cantea Remus I Calificat la nationala
XI Rusu Silviu Codrin Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Bârlad Ilie EugenChiroşcă Cantea Remus II  
XII Plăcintă Nelu Sorin Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Barlad Ilie EugenChiroşcă Cantea Remus I Calificat la nationala
5 TURISM SI ALIMENTATIE XI Nimerenco Ina Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Barlad Bordeianu LacramioaraBusca Elena

Chiriac Irina

Chelaru Carmen

Diaconu Carmen

I Calificat la nationala
XI Tanase Ana Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Barlad Bordeianu LacramioaraBusca Elena

Chiriac Irina

Chelaru Carmen

Diaconu Carmen

II  
XI Nastrut Lontica Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Barlad Bordeianu LacramioaraBusca Elena

Chiriac Irina

Chelaru Carmen

Diaconu Carmen

III  
XII Craciun Andreea Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Barlad Bordeianu LacramioaraBusca Elena

Chiriac Irina

Chelaru Carmen

Diaconu Carmen

IV  
6 ECONOMIC, ADMINISTRATIV, COMERT XI Cristea Ruxandra Steluta Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Barlad Busca ElenaChiriac Irina

Diaconu Carmen

   
XI Postolache NicusorAlexandru Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Barlad Busca ElenaChiriac Irina

Diaconu Carmen

   
XI Nechita Marius Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Barlad Busca ElenaChiriac Irina

Diaconu Carmen

   
7 INDUSTRIE ALIMENTARĂ XI Buhus Marcela Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Barlad Chedică Constanța II  
XI Stefan Roxana Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Barlad Chedică Constanța IV  
XI Grozavu Mihai Sebastian Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Barlad Chedică Constanța III  
XII Bejan Mihaela Georgiana Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Barlad Chedică Constanța II  
XII Leica Alexandra Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Barlad Chedică Constanța I Calificat la nationala

Rezultate Concurs AcadNet,

Etapa județeană, Secțiunea Calculatoare 9-10

Prenume Nume Oras Judet Scoala Clasa Nota
Valentin Stan Barlad Vaslui Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” IX 21.6
Catalin Paiu Barlad Vaslui Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” IX 21.1
Copilu Denis Barlad Vaslui Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” X 11.7
Stefan Bigu Barlad Vaslui Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” IX 7.83
Alexandru Borcea Barlad Vaslui Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” IX 1.6

Scorul mediu: 17.68

 Rezultate Concurs AcadNet,

Etapa județeană, Secțiunea Calculatoare 11-12

Prenume Nume Oras Judet Scoala Clasa Nota
Zaraf Petre-Florin Barlad Vaslui Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” XI 50.07
Radu Zapodeanu Barlad Vaslui Colegiul Tehnic „Alexandru Ioan Cuza” XI 1.87

Scorul mediu: 42.43

Concursuri sportive

 Prof Reclaru Costel

-locul II  echipa de handbal B etapa judeteana

– locul III  echipa de baschet B etapa judeteana

-locul III pentatlon B etapa judeteana

-locul III cros B (Bors Daniel cl. a 10 a M2) etapa judeteana

-locul II rugby S etapa judeteana

-locul II oina etapa judeteana

-locul II concursul de protectie civila “Cu viata mea apar viata” etapa judeteana

Prof Juverdeanu Raluca

-locul III handbal F etapa judeteana

Rezultate la concursuri interjudeţene

Concursul de Creativitate Mecanica “Dumitru Mangeron”

  • In anul 2015 organizatorii ai Editiei a XI-a Concursului au fost:
  • Din scoala noastră au participat elevii:
    • IX- Toma Daniel – Ștefan 
    • X- Nistor Marian – Cătălin 
    • XI- Munteanu Dani – Gabriel
    • XII- Filiche Alexandru – Daniel
  • Rezultatele obținute sunt:
  • Premiul I echipa scolii
  • Premiul I elevul clasei a XII-a – Filiche Alexandru – Daniel

Rezultate la concursuri si olimpiade nationale

Lista premiilor Salonul Naţional de Inventică şi Creaţie Ştiinţifică pentru Tineret 2014

Tehnologia informaţiei

Premiul 1 – VisionBot – Pick and place machine, Ionuţ Budişteanu,  Universitatea Bucureşti

Premiul 2 – Software dedicat persoanelor din spectrul autismului „Autistic Spectrum”, Irina Mădălina Bejan, Iaşi

Premiul 3 – Sistem versatil computerizat pentru evaluarea performanţelor umane în cadrul antrenamentelor sportive şi de recuperare a bolnavilor, Andrei Alexandru Bărăscu, Pavel Popescu, Prof Larenţiu Dan Milici, Universitatea Ştefan cel Mare, Suceava

Menţiuni:

  1. GeekCamp.ro, Ursache Radu Alexandru, Covasna (Colegiul Naţional Mihai Viteazu, Sfântu Gheorghe)
  2. WaterBit – Sistem de monitorizare şi alertă în bazinele hidrografice Infotech (Prof. Paul Petrică Pop, Raul Bâg), Baia Mare

3. Web Server Sub Ubuntu 12.04, Travel Team (Prof. Grigoraş Ioniţă, Mădălin Ilie Bîrsan, Bogdan Ionuţ Spătaru), Bârlad

TABEL cu rezultatele elevilor participanţi la

OLIMPIADA DIN ARIA CURRICULARĂ TEHNOLOGII-FAZA NAŢIONALĂ- aprilie 2015

r.crt. Domeniul Clasa Numele  şi prenumele elevului Şcoala de provenienţă(denumire, localitate, judeţ) Cadre didactice îndrumătoare Rezultate finale
0 1 2 3 4 5 9
1 MECANICA XI Bejan Sava  Adrian Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Bârlad Soare  LilianaAghion Costeluş

Bors Daniela

PARTICIPARE
XII Bogos Iulian Valerian Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Bârlad Soare  LilianaAghion Costeluş

Bors Daniela

MENŢIUNE 4
2 TEXTILE, PIELARIE XI Dunăreanu –Mădălina-Oana Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Bârlad Ibănescu TeodoraBujoreanu Gabriela

Negru Cristina

Aghion Costeluş

MENŢIUNE 1
XII Romaşcu Marina Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Bârlad Ibănescu TeodoraBujoreanu Gabriela

Negru Cristina

Ioniţă Siveria

I
3 CONSTRUCTII SI LUCRARI PUBLICE XI Postolache Daniel Neco Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Bârlad Ilie EugenChiroşcă Cantea Remus PARTICIPARE
XII Plăcintă Nelu Sorin Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Barlad Ilie EugenChiroşcă Cantea Remus PARTICIPARE
4 TURISM SI ALIMENTATIE XI Nimerenco Ina Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Barlad Bordeianu LacramioaraBusca Elena

Chiriac Irina

Chelaru Carmen

Diaconu Carmen

I
5 INDUSTRIE ALIMENTARĂ XII Leica Alexandra Colegiul Tehnic “Al.I. Cuza” Barlad Chedică Constanța PARTICIPARE

Rezultate concurs ,,Academician Cristofor Simionescu,, ,

Editia a II a Iasi-22 noiembrie 2014

Nr crt Numele si prenumele elevului Clasa Premiul Profesor indrumator
1 Hrituc Emilia A XIIa  III Tirca Luminita-Sofia
2 Tanase Crina A Xa participare Tirca Luminita-Sofia

Concursul de Matematica Aplicata ”Adolf Haimovici”

  • Etapa nationala – 1-3 mai 2015
Nr. crt. Numele si prenumele elevului Clasa / profilul Premiul obtinut / Locul ocupat Numele si prenumele profesorului indrumator
1 Mardare Ionut 11 – tehnic – (9 p) /15 din 40 Cretu Anisoara
2 Nimerenco Ina 11 – servicii – (14 p) /15 din 29 Brasoveanu Diana
3 Nimerenco Cristina 12 – servicii Mentiune (17 p) /21 din 45 Rascanu Lucian

Rezultate Concurs National de Chimie  Petru Poni,

Faza nationala

Nr. crt Nume elev Clasa Premiul obtinut Profesor indrumator
1. HRITUC EMILIA 12M2 mentiune Tirca Luminita

TABEL

cu rezultatele elevilor participanţi la

CONCURSUL ȘTIU ȘI APLIC – FAZA NAŢIONALĂ

Nr. Crt. Clasa Numele  şi prenumele elevului Cadre didactice îndrumătoare Locul Obținut Obs
  2 3      
1 XII Balan Ionuț George Aursulesei Ștefan 5  
2 XII Milea Mihăiță Aursulesei Ștefan

OLIMPIADE ŞI CONCURSURI – ANUL SCOLAR 2013-2014

OLIMPIADE ŞI CONCURSURI – ANUL SCOLAR 2012-2013

Olimpiade şi concursuri la Colegiul Tehnic “Al.I.Cuza” 2011 – 2012

PERFORMANTA SCOLARA

Plan de activitate – an scolar 2011-2012 _ pdf 

Raportul comisiei de olimpiade si concursuri _ pdf

REZULTATE LA OLIMPIADE SI CONCURSURI

Olimpiada “Meşteşuguri artistice tradiţionale ” faza naţională, SIBIU – august 2011 şi 2012

Festivalul naţional de ceramică pentru elevi -,,Cocoşul de hurez’’ din judeţul Vâlcea

calificati faza nationala 2012

Elevi calificati la olimpiada de psihologie-faza locala 2012 _ pdf

Participanti olimpiada tehnica-faza nationala 2011 _ pdf

Participanti la concursul judetean PROFIZICA _ pdf

 An scolar 2008 – 2009

La fazele judetene ale olimpiadelor tehnice s-au obtinut 9 premii I, 14 premii II, 4 premii III.

La fazele nationale ale olimpiadelor tehnice in 2009 s-au obtinut un premiu I si trei mentiuni.

OLIMPIADA INTERDISCIPLINARĂ – PROFIL TEHNIC

Rezultate – faza nationala 2009

Nr. Crt. Nume si prenume elev Clasa Forma de invatamant Calificarea Profesori indrumatori Rezultatul
1 Apostolide Simona XIII Liceu Ruta progresiva Tehnician in industria textila Ibănescu T. Miron Al. Premiul I
2 Carabineru Cristian XII Liceu Ruta progresiva Tehnician mecanic pentru intretinere si reparatii Crăciun Anita Stoica Creola Mentiune
3 Arsene Ramona XI Liceu Ruta directa Tehnician designer vestimentar Bujoreanu Gabriela Negru Cristina Miron Al. Mentiune
4. Bulcea Paul XII Liceu Ruta directa Tehnician in automatizari Ionita Grigoras Marian Iuliana Mentiune

II.La editia a-II-a a simpozionului national „Perspective tehnice si tehnologice-Prioritati si demersuri in contextul european „-organizat de Colegiul Tehnic „Ion Creanga”-Tirgu Neamt, 28 martie 2009 s-au obtinut urmatoarele rezultate :

– la sectiunea „A” – tehnica -destinata elevilor – premiul al-III-lea elev Dorofte Vlad clasa aXIIa -coordonator prof. Ionita Grigoras – cu lucrarea ” Sisteme antiefractie- Senzori „; Pentru aceeasi lucrare elevul Dorofte Vlad a primit o bursa exceptionala din partea Universitatii”Stefan cel Mare” Suceava – Faculatatea de Inginerie Electrica si Stiinta Calculatoarelor – urmand a fi student in anul universitar 2009-2010 fara a sustine vreun examen de admitere .

– la sectiunea „A” – tehnica -destinata profesorilor -mentiune prof.Marian Iuliana cu lucrarea „Traductoare de temperatura si de nivel folosite in automatizari ” ;

– la sectiunea ” C” Abordare interdisciplinară pentru realizarea/atingerea standardelor de pregatire profesională – lucrari de metodică ale profesorilor – mentiune prof Ilie Mihaela cu lucrarea „Analiza AMDEC pentru asigurarea calitatii in atingerea standardelor de pregatire profesionala-domeniul electronica automatizari

III. Concursul interjudetean de creativitate mecanica ,,Dimitrie Mangeron”, editia a V- a, Iasi, 8 – 9 mai 2009 Organizat de ISJ Iasi, Facultatea de Constructii de Masini si Management Industrial Iasi, Grupul Scolar Industrial ,,Stefan Procopiu” Iasi

Rezultate obtinute :

– Diploma de excelenta a Facultatii de Constructii de Masini si Management Industrial acordata Grupului Scolar Industrial ,,AI. I. Cuza” Barlad, pentru aportul  la organizarea celei de a V-a editii a Concursului interjudetean de creativitate mecanica ,,Dimitrie Mangeron”

– Premiul III acordat echipei formata din elevii : Lazar Robert – IX M1, Peptine Bogdan – X E2, Corodescu Vlad – XI M2, Beldie Andrei – XII M1 pentru rezultate deosebite obtinute la Concursul interjudetean de creativitate mecanica ,,Dimitrie Mangeron”

Premiul III acordat elevului Beldie Andrei – XII M1 pentru rezultate deosebite obtinute la Concursul interjudetean de creativitate mecanica ,,Dimitrie Mangeron”, care v-a beneficia de bursa si admitere fara concurs la Facultatea de Constructii de Masini si Management Industrial Iasi

Premiul Special acordat elevului Corodescu Vlad – XI M2 pentru cea mai buna prezentare si sustinere a probei practice la Concursul interjudetean de creativitate mecanica ,,Dimitrie Mangeron”

Diplome de participare pentru elevii : Lazar Robert – IX M1, Peptine Bogdan – X E2, Corodescu Vlad – XI M2, Beldie Andrei – XII M1 la Concursul interjudetean de creativitate mecanica ,,Dimitrie Mangeron Profesori indrumatori : – ing. Soare Liliana – evaluator/insotitor – ing. Bors Daniela – propunator de subiecte/insotitor – m.i. Mocanu Panaite – supraveghetor/insotitor